Kalp Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kalp Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi

Kalp sızlaması, koroner damarlarda tıkanıklık olduğu durumlarda meydana gelen ağrı, göğüs duvarının ardında, sıkıştıran, ağırlık-baskı yapıcı tarzda (Genel olarak sanki göğüs duvarına biri oturmuş hissi veren) bir sızı türüdür. Bu sızı künt bir sızıdır. Batıcı tarzda değildir, nefes alıp vermekle veya hareketle artış ya da azalma göstermez. Genel olarak efor sarf etmekle, sinirlenmekle ya da soğukla ortaya çıkar. Sol kola, boyuna, omuzlara, sırta, karın ve çeneye yayılabilir. (Bazen de sadece bu bölgelerden birinde hissedilir.) Genel olarak 10- 15 dakikadan az süren, dinlenmekle ya da koroner damarları genişleten ilaç almakla geçen bir sızıdır. Zaman zaman ağrıya sıkıntı hissi, baş dönmesi, terleme ve bulantı eşlik edebilir. Fakat bazen daralmış olan damar bölgesinde dinamik değişiklikler olabilir ve o zaman sızı istirahat durumundayken gelir, daha uzun sürer ve ilaca cevap vermeyebilir. Bu tür göğüs ağrısı kolaylıkla bir kalp krizine yol açabileceği için çok daha tehlikelidir.

Kalp Sızlaması Belirtileri Nelerdir?

Kalpte batma hissi, yanma ve sancılanma görülebilir. Merdiven veya yokuş çıkarken (Yani fiziksel bir aktivite gerçekleştirme esnasında) göğüste meydana gelen basınç ya da sıkışma tarzındaki bir ağrının sol kola, boyna, çeneye yayılmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu strese bağlı da olabilir. Biraz dinlenildiğinde sızı rahatlar, azalır, geçer. Sızılar boyun, sol kol, omuz, sırta kadar yayılabilirler. Bunu yanı sıra baş dönmesi, nefes darlığı, terleme, bulantıda bu sorunlara eşlik edebilir. Sol göğüste meydana gelen her sızı kalp kaynaklı olmayabilir. Sızılar yaklaşık olarak 10 dakika kadar sürebilir. Bir miktar dinlenmekle geçebilen sızılardır.

Kalp Sızlaması Neden Olur?

Düzensiz ve stresli bir hayat sürmek, aşırı gayret sarf etme, yorgunluk, şiddetli romatizma, sinir bozukluğu ya da doğuştan meydana gelen kalp hastalıklarında kalpte ağrılar görülebilir.

Sindirim sistemine ait bozukluklarda, göğüs kafesine bağlı olan sinirler, kaslar, bağlar ve benzeri yapılarla ilgili bir problemde de göğüste sızı meydana gelebilir. Bu sızılar kalp ağrıları ile karıştırılmamalıdır. Özellikle yaşlılar ve şeker hastası olan kişilerde bu çeşit rahatsızlıkların görülmesi muhtemeldir.

Bunun yanında kalbi besleyen koroner damarlardaki başta kolesterol sebebi ile meydana gelen tıkanıklıklar ya da sertleşmeler (Ateroskleroz) de kalp sızılarını temelini teşkil eder. Bu en sık rastlanan kalp rahatsızlığıdır. Enfarktüs ismi de verilen bu tip ağrılarda göğüs duvarının ardında sıkıştıran bir sızı söz konusudur. Ağrı batıcı tarzda olmamaktadır. Enfarktüs sonrası kalp hücreleri geriye dönüşümsüz olarak ölmeye başlar. 6–12 saat içinde o bölgedeki bütün hücreler ölür.

Kalp sızlamasının meydana gelmesindeki asıl sebep kalbe giden kanın miktarının azalmasıdır. Kan miktarının azalması durumuna bağlı olarak kalp beslenemeyecek ve oksijensiz kalacaktır. Bu da kişinin hemen durmasına ve dinlenmesine neden olacaktır. Genel olarak bir miktar dinlendikten sonra ağrı kaybolur. Şayet kaybolmuyor ise vakit kaybetmeden bir sağlık kurumuna başvurmak gerekir.

Kalp hastalıklarında koroner damar hastalıklarının yanı sıra diğer bir yaygın olan hastalıkta kapak hastalıklarıdır. Kalp kapak hastalıklarının en büyük sebebi ise akut eklem romatizmasıdır. Eklem romatizmalarının en ciddi belirtisi eklemlerde olan iltihaptır. Bu hastalık kendini eklem yerlerindeki kızarma, ağrı, şişme ve ateş ile gösterir. En çok etkilenen organ ise kalptir. Eklem romatizması ise boğaz anjininden sonraki 10-20 gün sonrasında ortaya çıkabilir. Eklem romatizması ile mitral kapak yaprakları kalınlaşır, birbirine yapışır, hareketsizleşir ve kireçlenir. Bu ise kalbin pompaladığı kanın azalmasına bunun sonucunda da nefes darlığına, halsizliğe, çabuk yorulmaya, çarpıntıya sebep olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sızlama Belirtileri ve Tedavisi

Sızlama Belirtileri ve Tedavisi

Haber Bülteni