Diş Eti Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Diş Eti Sızlaması Belirtileri ve Tedavisi

Diş eti sızlaması, diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve zonklama biçiminde ağrı, dişlerde soğuğa ve sıcağa karşı hassasiyet varsa kesinlikle en kısa sürede bir diş hekimine başvurulması gerekmektedir. Diş eti sızlamasının birçok sebebi bulunur. Bu nedenlere örnek olarak; dişleri az yıkamak, dişlerin ve diş etinin hassas olması, dişlerin ve diş etinin soğuğa ve sıcaklığa karşı aşırı hassasiyeti, dişleri dikkatli bir biçimde yıkamamak gibi sebepleri örnek verebiliriz. Diş eti sızısı diş etlerinde kızarlık ve zonklama gibi belirtilerle kendini belli eder. Uzun süren bir diş eti ağrınız varsa hekime gitmenizi tavsiye ederim.

Sızı doku bütünlüğünde yaşanan bozulmalara bedenin bir feryadı, bir tepkisidir. Yani sızı, vücudun doğal bir dışa vurumudur. Diş eti hastalıklarında dişi saran yardımcı dokusu ve lifler iltihaplandığı, doğal sağlıklı yapılarını kaybettiği için diş eti ağrısı adı verilen rahatsızlık meydana gelir.

Diş Eti Sızlaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti sızlaması, sızıya neden olan diş eti hastalığının tedavisi ile geçer. Fakat, şiddetli ağrı durumunda uygun ağrı kesiciler kullanılabilir. Tuzlu su gargara işlemi yapılabilir. İltihaplı bölgeye buz ya da soğuk su torbası konulması da hastayı oldukça rahatlatır.

Diş eti ağrılarında kesinlikle diş hekimine gitmek gerekir. Diş eti sağlığı için koruyucu hekimlik uygulamalarına uymak gerekir. Koruyucu hekimlik sağlıklı kalmanın en masrafsız ve kolay yoludur. Diş ve diş eti sağlığını korumak için akla gelen en önemli tedbir diş ve ağız temizliğidir. Ağız ve diş temizliği için yemeklerden hemen sonra mutlaka ağız yıkanmalı, mümkünse dişler fırçalanmalıdır. Alkol ve sigara diş eti sağlığını olumsuz yönde etkilediği için bu tür alışkanlıkları terk etmek gerekir.

Diş Eti Sızısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Sızlayan dişin çevresindeki diş etine ya da diş etlerine karanfil yağı veya mira bir çeşit sakız olan ve lavanta yapımında kullanılan kokudan sürmek diş etlerinin sızısını alarak kişiyi rahatlatacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni